02136901510 09392235511     تهران،پیروزی، صددستگاه، کوچه ایلخان، پلاک 12، طبقه اول، واحد1

آزمایشات

HLA_B Diagnostic Panel


کد آزمایش

251


مورد استفاده

کمک به تشخیص بیماری های خاص از جمله بیماری های اتوایمیون و روماتوئیدی


نام روش اندازه گیری

روش ارجح: PCR سایر روشها: روش سرولوژِیک ( (Cytotoxicity، فلوسیتومتری


نام های مشابه

پنل تشخیصی آنتی ژن لکوسیتی انسان) لوکوس HLA-B ) Human leucocyte Antigen Diagnostic, HLA _B7, HLA _B8


نوع نمونه

خون تام


حجم نمونه

: 10سی سی خون دفیبرینه و یا 10 سی سی خون هپارینه ، 3 سی سی خون حاوی EDTA (در مورد فلوسیتومتری)


نگهداری نمونه

پایداری نمونه در دمای اتاق تا 72 ساعت می باشد. از نگهداری نمونه در یخچال یا فریزر اجتناب گردد.


راهنمای جمع آوری نمونه

1. مطابق دستورالعمل آزمایشگاه از بیمار نمونه خون وریدی گرفته شود. 2. محل خونگیری را از نظر خونریزی بررسی نمایید.بهتر است محل خونگیری را با پانسمان فشارنده ببندید. 3. نمونه خون گرفته شده را به ظرف دیگری انتقال ندهید. 4. در مورد روش سرولوژی به دلیل اینکه نمونه مورد نظر خون دفیبرینه می باشد لذا تنطیم دقیق دور شیکر (RPM) و زمان شیکر مهم می باشد. در غیر این صورت سلول ها پاره شده و تست قابل انجام نیست. 5. در زمان کوتاهی نمونه گرفته شده را به بخش انجام دهنده آزمایش ارسال نمایید. 6. فرمی را با عنوان شرح حال از بیمار پر نموده و آن را ثبت نمایید.


اطلاعات لازم از بیمار

نام و نام خانوادگی سن و جنس بیمار


معیار رد نمونه

1. تغییرات شدید دما در طی حمل و نقل نمونه (حمل و نقل نادرست نمونه)، 2. لخته بودن یا لیز بودن نمونه، 3. نمونه خون فریز شده، 4. نمونه خونی که 72 ساعت از زمان جمع آوری آن گذشته باشد.


آمادگی لازم قبل از نمونه گیری

بیمار ترجیحاً ناشتا باشد.


تفسیر

بر اساس بیان آنتی ژن HLA، نتیجه به صورت مثبت یا منفی گزارش می گردد. 1. مثبت شدن HLA_B7در کنار HLA_DQ8 می تواند ریسک کانسر دهانه رحم (سرویکس) را بالا ببرد. با پوکی استخوان بعد از یائسگی (postmenopausal osteoporosis) و یا سارکوئیدوزیس می تواند ارتباط داشته باشد. و ارتباط ضعیفی با اختلال نرولوژیک از جمله ناکرولپسی (narcolepsy) و هموکروماتوز ناشناخته دارد. 2. مثبت شدن HLA _B8 با چندین بیماری از جمله بیماری سلیاک ، میاستنی گراویس ، لوپوس اریتماتوز، هپاتیت مزمن فعال و درماتیت هرپتی فورم همراه است. 3. HLA-B27 در تشخیص بیماری های اتوایمیون و روماتوئیدی مانند بیماری گریوز، یووییت قدامی، انکلوزیون اسپوندیلیت ، سندرم رایتر و آرتریت جوانان ( juvenile Rumatoied Arteritis ) کمک کننده است. مکانیسم این همراهی هنوز شناخته نشده است، اما احتمالا به علت حرکت ترجیهی ژن ها است . بیشترین شیوع HLA-B27در انکلوزیون اسپوندیلیت می باشد. برخی از مطالعات نشان داده اند که آلل HLA-B27:06 ممکن است با بیماری انکلوزیون اسپوندیلیت همراه نباشد. 4. افرادی که HLA_B5 /B51 مثبت هستند، ریسک ابتلا به بیماری بهجت در آ


احتیاط ها

• تغییرات شدید دما در طی حمل و نقل نمونه منجر به تداخل در نتایج آزمون می گردد