02136901510 09392235511     تهران،پیروزی، صددستگاه، کوچه ایلخان، پلاک 12، طبقه اول، واحد1

آزمایشات

Thyroglobulin Ab.ATG


مورد استفاده

کاربردهای بالینی: بررسی اختلالات تیروئیدی بویژه تشخيص افتراقي بيماري هاي اتوایمیون تيروئيد از قبيل تيروئيديت هاشيموتو و بیماری گریوز .


نام روش اندازه گیری

Immunochemiluminescence


نام های مشابه

آنتي بادي ضد تيروگلوبولين، Anti Thyroglobulin Antibody، Throid Antithyroglobulin Antibody


نوع نمونه

سرم


حجم نمونه

ml 1


نگهداری نمونه

شرایط نگهداری: نمونه به مدت 7 روز در 2-8oC و 30 روز در 20oC- پایدار است. ترجیحاً تا زمان آزمایش در 20oC- نگهداری گردد.


حمل و نقل نمونه

زنجيره سرد


نیازهای همراه نمونه

مشخصات کامل بیمار


راهنمای جمع آوری نمونه

مطابق دستورالعمل آزمایشگاه از بیمار نمونه خون وریدی گرفته شود.محل خونگیری را از نظر خونریزی بررسی نمایید.سرم جدا شده باید شفاف و عاری از فیبرین ، همولیز و یا لیپمیک باشد.در صورت استعمال داروهای مرتبط با تیروئید آن را در برگه آزمایش یادداشت نمایید.نمونه گیر می بایست شرح حالی از وضعیت بالینی بیمار از وی پرسیده و در صورت لزوم در برگه آزمایش یادداشت نماید.


اطلاعات لازم از بیمار

نام و نام خانوادگی سن و جنس بیمار


معیار رد نمونه

نمونه هاي به شدت هموليز و ليپميك مورد پذيرش نمي باشند.ذوب و فریز مکرر نمونه مورد قبول نمی باشد.


آمادگی لازم قبل از نمونه گیری

نیاز به ناشتایی یا آمادگی بخصوصی ندارد.


اطلاعات بالینی

افزایش خفیف تا متوسط Anti-TG ، ممکن است در انواع اختلالات اتوايميون تیروئید مانند سرطان تیروئید، دیابت نوع یک، آرتریت روماتوئید، کم خونی مهلک (پرنیشیوز) و بیماری هاي عروقی کلاژن اتوايميون یافت شود. افزایش قابل ملاحظه در غلظت، اغلب در بیماری های اتوایمیون تیروئید مانند تیروئیدیت هاشیموتو و بیماری گریوز ديده مي شود.آنتی تیروگلوبولین به طور معمول در جریان خون یافت نمی شود. با این حال، 20- 10٪ از افراد سالم دارای سطوح آنتی تیروگلوبولین قابل تشخیص می باشند. با افزایش سن، سطوح Anti-TG افزایش می یابد. و در زنان شایع تر است. بنابراین سطوح افزایش یافته Anti-TG غیر اختصاصی می باشد و به طور قطع نشان دهنده مشکلات تیروئیدی نمی باشد.Anti-TG بعنوان یک شاخص برای تعیین خطر بروز بیماریهای اتوایمیون تیروئید در دیگر افراد خانواده مطرح است.برای تشخیص تیروئیدیت هاشیموتو اندازه گیری آنتی بادی میکروزومال از Anti-TG حساستر است (بخصوص در بیماران زیر 20 سال).غالباً این تست همراه با تست Anti-TPO انجام میگیرد تا حساسیت و اختصاصیت افزایش یابد( به تست Anti-TPO رجوع گردد).تست ها ی Anti-TG و Anti-TPO برای کمک به پزشک


تفسیر

افزايش : تيروئيديت مزمن ‌(هاشيموتو)، آرتريت روماتوئيد،كم خوني پرنیشيوز، دیابت نوع یک، تيروتوكسيكوز هيپوتيروئيدي، كارسينوم تيروئيد، ميكسدم.


احتیاط ها

افراد طبيعي به ويژه زنان مسن ممكن است مقادير بالاي Anti-TG را داشته باشند.در بیماران تحت درمان با دوز بیوتین بالا (به عنوان مثال، >5mg/day)، هیچ نمونه ای نباید حداقل تا 8 ساعت پس از تجویز بیوتین گرفته شود. در غیر این صورت، در نتایج تست اختلال ایجاد می گردد.در غلظت های تیروگلوبولین بالاتر از 2000ng/ml ممکن است غلظت Anti-TG به طور کاذب افزایش یافته باشد. در این موارد نتایج Anti-TG ممکن است قابل اعتبار نباشد.


مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش

30 روز در دمای 20- درجه سانتیگراد