02136901510 09392235511     تهران،پیروزی، صددستگاه، کوچه ایلخان، پلاک 12، طبقه اول، واحد1

آزمایشات

Androstendione


کد آزمایش

310


مورد استفاده

جهت تشخيص سندرم هاي مردانگي (تشخیص افتراقی هیپرآندروژنیسم) بکار می رود. کمک به تشخیصتومورهای آدرنال، سندرم اشتاین – لونتال (Stein-Leventhal)، هیپرپلازی استرومای تخمدان، هیپرپلازی مادرزادی غده فوق کلیوی (CAH)، سندرم کوشینگ و هیرسوتیسم ایدیوپاتیک.


نام روش اندازه گیری

ELISA


نام های مشابه

آندروستن دایون


نوع نمونه

Serum


حجم نمونه

0.5 میلی لیتر


نگهداری نمونه

بهتر است پس از جداسازی سرم و تا زمان انجام آزمایش، نمونه فریز گردد. نمونه در ◦c 4 به مدت 7 روز و در ◦c 20 – به مدت 14 روز پایدار است.


حمل و نقل نمونه

زنجیره سرد


نیازهای همراه نمونه

مشخصات کامل بیمار


راهنمای جمع آوری نمونه

حداكثر توليد آندروستن دايون حدود 7 صبح است. از این رو خونگیری باید صبح زود انجام شود. در خانم ها، تاريخ آخرين دوره خونريزي ماهيانه را در برگه وضعيت آزمايش ثبت نماييد.


اطلاعات لازم از بیمار

نام و نام خانوادگی سن و جنس بیمار


معیار رد نمونه

نمونه هاي شديداً ليز و ليپميك مورد پذيرش نمي باشد. استفاده از لوله های ژل تیوب مورد قبول نمی باشد.


آمادگی لازم قبل از نمونه گیری

نمونه ناشتای صبحگاهی ارجح است. نمونه گیری باید یک هفته قبل یا یک هفته پس از خونریزی ماهیانه انجام شود.


اطلاعات بالینی

میزان آندروستن دایون در ساعت 7 صبح به بیشترین و در ساعت 4 بعدازظهر به کمترین حد خود می‏رسد. مقادیر سرمی بطور ناگهانی پس از بلوغ زیاد شده و در 20 سالگی به حداکثر میزان می‏رسد و بطور ناگهانی در زمان یائسگی کاهش می‏یابد. غلظت سرمی پس از برداشت دو طرفة تخمدان کاهش می‏یابد. آندروستن دایون در این موارد بالا می‏رود: تومورهای آدرنال، سندرم اشتاین – لونتال (Stein-Leventhal)، هیپرپلازی استرومای تخمدان، هیپرپلازی مادرزادی غده فوق کلیوی (CAH)، سندرم کوشینگ و هیرسوتیسم ایدیوپاتیک ( پرمویی با منشأ ناشناخته). آندروستن دایون یکی از هورمون­هایی است که جهت تشخیص قبل از تولد هیپرپلازی مادرزادی غدد آدرنال (فوق کلیوی) همراه با تست‏های دیگر شامل 17 – هیدروکسی پروژسترون، تستوسترون، 21 – داکسی کورتیزول و تعیین HLA مورد ارزیابی قرار می‏گیرد. از آندروستن دایون به عنوان یک مکمل رژیم غذایی بعنوان آنابولیک و برای افزایش توده عضلانی استفاده می‏شود ولی اخیراً کارایی آن در این زمینه به چالش کشیده شده است. همسویی ضعیفی بین سطوح پلاسمایی آندروستن دایون با شدت بالینی بیماری وجود دارد.


تفسیر

تفسیر: هورمون آندروستن دایون جهت تشخیص سندروم های مردانگی بویژه در زنان حائز اهمیت است. تومورهای غدد فوق کلیوی ( آدنوم ها و کارسینوم ها) یا تخمدانها ( تومورهای استروما) قادر به ترشح مقادیر زیادی آندروستون دایون می باشند که در نهایت تبدیل به هورمون تستوسترون بیش از حد طبیعی می گردند. این امر در زنان بزرگسال موجب بروز نشانه های مردانگی از قبیل هیرسوتیسم ( پرمویی)، تغییر صدا و نازایی می گردد. کودکان دچار هیپرپلازی مادرزادی فوق کلیوی مبتلا به نقایص آنزیمی می باشند که آندروستن دایون تبدیل به کورتیزول نمی شود و منجر به افزایش مقادیر زیادی آندروستن دایون می گردد. کاهش کورتیزول منجر به افزایش سطح هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH) و تولید بیشتر آندروستن دایون شده و مقادیر زیادی از آندروستن دایون به تستوسترون تبدیل می گردد. در نتیجه در دختر بچه ها، هرمافرودیسم ( دوجنسی) کاذب بوجود می آید و در پسر بچه ها بلوغ زودرس رخ می دهد. بیماران زن بزرگسال مبتلا به سندروم کوشینگ، تحت فرآیند پاتولوژیک مشابهی دچار مردانگی می شوند. مبتلایان به سندروم پلی کیستیک ( سندروم اشتین- لونتال) نیز ممکن است مقادیر زیادی


احتیاط ها

اسكن با مواد راديواكتيو يك هفته پيش از آزمايش مي تواند در روش هاي راديوايمنواسي اختلال ايجاد نمايد. داروهاي افزايش دهنده: كورتيكوتروپين ها- كلوميفن- متي راپون. داروهاي كاهش دهنده: استروئيدها مانند دگزامتازون مقادیر طبیعی در زمان بارداری و به هنگام زایمان بالاتر می‏باشند.


مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش

30 روز در دمای 20- درجه سانتیگراد