02136901510 09392235511     تهران،پیروزی، صددستگاه، کوچه ایلخان، پلاک 12، طبقه اول، واحد1

آزمایشات

D - Dimer


کد آزمایش

484


مورد استفاده

آزمونی بسیار حساس برای تأیید انعقاد منتشر داخل عروقی (DIC) و فیبرینولیز ، بویژه هنگامی که با علائم بالینی و سایر داده های تستهای آزمایشگاهی مرتبط ( شمارش پلاکت، سنجش فیبرینوژن قابل انعقاد و کمپلکس فیبرین مونومر محلول و سنجش های زمان انعقاد نظیر زمان پروترومبین و زمان ترومبوپلاستین نسبی فعال شده) همراه باشد.کمک به تشخیص آمبولیسم ریوی حاد و ترومبوز ورید عمقی بویژه هنگامی که با علائم بالینی همراه باشد.


نام روش اندازه گیری

Immunometric


نام های مشابه

, Fibrin Breakdown Products Fibrin Degradation Products, Fibrin Degradation fragment دی- دیمر ، قطع


نوع نمونه

پلاسما با پلاکت کم، در بعضی کاوش‏ها برای FDP از سرم استفاده می‏شود.


حجم نمونه

1 ml


نگهداری نمونه

نمونه خون را در کوتاهترین زمان ممکن سانتریفیوژ نمایید. ماندگاری نمونه در دمای اتاق، حداکثر4ساعت، در دمای یخچال تا 24 ساعت و در -20 oC تا 30 روز پایدار است.


حمل و نقل نمونه

فوری+زنجیره سرد


نیازهای همراه نمونه

سن و جنس بیمار و سابقه بیماری آن را یادداشت کنید.


راهنمای جمع آوری نمونه

پس از نمونه گیری، نمونه خون را در لوله های با درپوش آبی حاوی ضد انعقاد سیترات سدیم جمع آوری کنید. لوله را سریعاً سروته نموده و خوب مخلوط نمایید. نسبت خون کامل به ضد انعقاد 9 به 1 می باشد.نمونه پلاسما باید در لوله یا ویال های پلاستیکی یا سیلیکونی جمع آوری گردد. هر فاکتور انعقادی درخواست شده باید در ویال های مخصوص به خود جمع آوری گردد.لوله ها باید به خوبی پر شده باشند. نمونه را فوراً به آزمایشگاه و بخش انجام دهنده ارسال نمایید.در کوتاهترین زمان ممکن، نمونه را در دورrpm 2500- 2000 به مدت 15 دقیقه سانتریفیوژ نموده و پلاسما را جدا نمایید. بهتر است مجدداً پلاسما را سانتریفیوژ نمایید.در صورت مصرف داروهای ضد انعقاد توسط بیمار، آن را در برگه آزمایش یادداشت نمایید. به بیمار اطلاع دهید که مصرف این داروهای ضد انعقاد منجر به نتایج کاذب در جواب آزمایش می گردد.قبل از نمونه گیری مشخصات بیمار و سابقه ابتلا به هرگونه بیماری را یک فرم جداگانه یادداشت نمایید.محل خونگیری را از نظر خونریز ی بررسی نمایید (بویژه در بیماران با سابقه کمبود انعقادی). در صورت خونریزی یا هماتوم فوراً به پزشک مربوطه اطلاع دهید.در


اطلاعات لازم از بیمار

نام و نام خانوادگی سن و جنس بیمار


معیار رد نمونه

ü نمونه همولیزü نمونه لیپمیکü پلاسما غیر سیتراتهü سرم برای تست D-Dimer.ü ذوب و فریز مکرر نمونه.ü فریز نکردن نمونه پس از 8 ساعت از جمع آوری نمونه.


آمادگی لازم قبل از نمونه گیری

به بیمار تذکر دهید نیاز به ناشتا بودن نمی باشد.جهت تهیه پلاسما از ضد انعقاد سیترات سدیم استفاده گردد.به بیمار تذکر دهید از مصرف داروهای مؤثر بر نتایج آزمایش (داروهای ضد انعقاد) قبل از نمونه گیری اجتناب کند.


اطلاعات بالینی

اطلاعات تکمیلی: D-dimers یک FDP اختصاصی است که فقط از تخریب فیبرین توسط پلاسمین تشکیل می‏شود و تخریب فیبرینوژن دست نخورده توسط پلاسمین آن را به وجود نمی‏آورد. بنابراین وجود D-dimers علامت این است که فیبرین تشکیل و بعد تخریب شده است. در مقایسه با آن، یک کاوش مثبت FDP نشان دهندة این است که فیبرین و یا فیبرینوژن توسط پلاسمین تخریب شده‏اند چرا که کاوش FDP محصولات تخریب فیبرین از جمله D-dimers و محصولات تخریب فیبرینوژن را ردیابی می‏نماید.D-dimers و FDP می‏توانند در DIC یا ترومبوز از جمله ترومبوز ورید عمقی (DVT) ، آمبولی ریوی PE) ) و انفارکتوس میوکارد (MI) مثبت شوند. این‏ها ممکن است در بیماری کبد هم مثبت شوند که به علت کاهش کلیرانس کبدی خواهد بود. همچنین می‏توانند به دنبال جراحی و به دنبال خونریزی شدید، همودیالیز، اکلامپسی، کریز سلول داسی و سایر شرایط هم بالا روند. مبتلایان به سرطان غالباً D-dimers و FDP مثبت دارند که معمولاً بیانگر یک DIC مزمن خفیف است.


تفسیر

تفسیر: D-dimers یا FDP بخشی از پانل تست‏های درخواستی برای تشخیص DIC هستند. در DIC هم ترومبین و هم پلاسمین تولید می‏شوند که سبب بالا رفتن D-dimers و FDP خواهند شد. در صورتی که از یک روش خیلی حساس استفاده شود، D-dimers به تشخیص ترومبوز ورید عمقی (DVT) و آمبولی ریوی (PE) کمک خواهد کرد. در صورتی که تست در یک بیمار مشکوک به DVT یا آمبولی ریه مثبت شود پزشک معالج اقدام به انجام تست‏های تشخیصی بیشتری برای DVT یا PE می‏کند، ولی در صورتی که منفی شود براساس وضعیت بالینی و حساسیت کاوش D-dimers احتمال DVT یا PE کمتر مطرح می‏شود و ممکن است تست‏های تشخیصی بیشتری درخواست نشود. ویژگی D-dimers در بیماران بستری نسبت به بیماران سرپایی کمتر است. از سطوح D-dimers برای ارزیابی خطر عود ترومبوآمبولی وریدی استفاده می‏شود. پایش درمان ترومبولیتیک بطور معمول مورد نیاز نمی‏باشد. بهرحال اگر احتیاج به این کار باشد، D-dimers و FDP یکی از چندین تستی هستند که جهت تأیید وقوع ترومبولیز (فیبرینولیز) می‏توان انجام داد. FDP و دی دیمر باید بدنبال درمان ترومبولیتیک افزایش پیدا کنند. از جمله موارد دیگری که باعث افزایش D-dim


احتیاط ها

FDP و D-dimers در حاملگی بطور خفیفی افزایش می‏یابند. لاتکس آگلوتیناسیون دستی و بعضی روش‏های دیگر به قدر کافی حساسیت ندارند و منفی شدن آنها ردکننده DVT یا PE نیست. حتی با استفاده از حساس‏ترین روش‏ها (مثل الایزا) هم در بیمار مبتلا به DVT یا PE ممکن است D-dimers منفی شود. نتایج مثبت کاذب در سطوح بالای روماتوئید فاکتور (RF) (>50 IU/mL) و افزایش CA 125 در سرطان تخمدان مشاهده شده است.در نمونه های لیپمیک ممکن است در سنجش D-Dimer نتایج منفی کاذب مشاهده گردد. بنابراین نتایج آزمون در نمونه های لیپمیک باید با احتیاط تفسیر شود.FDP با ورزش سنگین و استرس افزایش می یابد.استرپتوکیناز و اوروکیناز منجر به نتایج مثبت کاذب در FDP می گردد.


مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش

7 روز در دمای یخچال