02136901510 09392235511     تهران،پیروزی، صددستگاه، کوچه ایلخانی، پلاک 12، طبقه اول، واحد1

آزمایشات

HBsAb


کد آزمایش

382


مورد استفاده

1. شناسایی ابتلاء قبلی به ویروس هپاتیت B. 2. تخمین ایمنی زایی کافی از واکسیناسیون این ویروس ( غربالگری). 3. ابزاری مفید در ارزیابی بهبود در عفونت ویروسی هپاتیت B


نام روش اندازه گیری

روش مرجع: EIA ( الایزا به روش غیر رقابتی) روش ارجح: RIA سایر روشها: کمی لومینوسانس


نام های مشابه

: Hepatitis B Surface Ab، Antibody to Hepatitis B Surface Ag، Hepatitis B Surface Antibody-Quant


نوع نمونه

سرم، پلاسما


حجم نمونه

1 ml


نگهداری نمونه

• نمونه خون را در ظرف 24 ساعت سانتریفیوژ کرده و سرم را از لخته جدا نمایید. نمونه به مدت 24 ساعت در دمای اتاق و 7 روز در ◦c 4 پایدار است. • برای نگهداری طولانی تر نمونه را در ◦c 20- قرار دهید.


حمل و نقل نمونه

زنجیره سرد


نیازهای همراه نمونه

سن و جنس بیمار و سابقه بیماری آن را یادداشت کنید.


راهنمای جمع آوری نمونه

1. بیمار را از نظر خونریزی بررسی نمایید. 2. به بیمار مشکوک به هپاتیت گوشزد نمایید که از تماس نزدیک با سایر افراد پرهیز کند. 3. تا زمانی که نتایج سرمی خلاف آن را ثابت ننموده، بیمار را باید آلوده در نظر گرفت. 4. پس از نمونه گیری سوزن سرنگ را بلافاصله در ظرف مخصوص (Safety box) بدور اندازید. 5. در صورت نمونه گیری خارج از آزمایشگاه، نمونه را سریعاً به آزمایشگاه بفرستید. 6. برای بیماران مشکوک به هپاتیت فرمی از سابقه ابتلاء به بیماری را یادداشت کرده و آن را مستند کنید.


اطلاعات لازم از بیمار

نام و نام خانوادگی سن و جنس بیمار


معیار رد نمونه

ü نمونه همولیزه شدید. ü نمونه لیپمیک شدید. ü نمونه ایکتریک شدید. ü فریز کردن و ذوب کردن مکرر ü استفاده از نمونه های حاوی فیبرین، آلودگی میکروبی و غیر شفاف توصیه نمی شود.


آمادگی لازم قبل از نمونه گیری

1. نیاز به ناشتایی نمی باشد. 2. نمونه گیر باید قابلیت انتقال هپاتیت از طریق خون آلوده را در نظر بگیرد.


اطلاعات بالینی

1. در افرادی که به طور اکتسابی آنتی بادی HBV را دریافت نموده اند ، مانند انتقال خون کامل یا پلاسما به فرد گیرنده و یا درمان اخیر با ایمیونوگلوبولین، نشانه ایمنی زایی دائمی نسبت یه عفونت HBV نبوده و حضور آنتی بادی در خون آنها گذرا است. 2. با گذشت مدت زمان طولانی سطوح HBsAb در خون اُفت می کند و ممکن است قابل تشخیص نباشد. 3. مقادیر HBsAb برای تشخیص عفونت حاد HBV مفید نمی باشد.


تفسیر

ین آنتی بادی در حدود چهار هفته پس از ناپدید شدن آنتی ژن سطحی ظاهر می شود و نشانه پایان مرحله حاد عفونت است. همچنین HBsAbنشانه مصونیت در مقابل عفونت بعدی نیز می باشد. معمولاً در پایان فاز پنجره و متعاقب پاک شدن سرم از HBsAg در خون ظاهر می شود و تیتر آن تا سالها در خون بالا می ماند. شکل تغلیظ شده این آنتی بادی برای تهیه هیپرایمیونوگلوبولینی (واکسن ) استفاده می شود که به بیماران در تماس با مبتلایان به HBV داده می شود. برای مثال فرو رفتن سهوی سرسوزنی که قبلاً برای فرد مبتلا به


احتیاط ها

• معمولترین خطا در روشهای EIA، RIA شستشو ناکافی و یا آلودگی معرف با مواد آلوده می باشد. • نمونه های دارای فیبرین، آلودگی میکروبی، همولیزه ، لیپمیک ، ایکتریک و ذوب و فریز مکرر، موجب تداخل در آزمایش می گردد. • خونی که حاوی مواد ضد انعقاد نامناسب باشد یا بیمارانی که اختلال در تولید لخته دارند ممکن است واکنش مثبت کاذب ضعیف بدهند.


مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش

30 روز در دمای 20- درجه سانتیگراد