02136901510 09392235511     تهران،پیروزی، صددستگاه، کوچه ایلخان، پلاک 12، طبقه اول، واحد1

آزمایشات

T3


کد آزمایش

290


مورد استفاده

تشخيص هيپرتيروئيدي ( پرکاری تیروئید) بویژه در بیماران با TSH پایین و T4 طبیعی. ارزيابي درمان جايگزيني و سركوبگر تيروئيد. تشخيص توكسيكوز T3 ( T3 افزایش یافته همراه با T4 طبیعی ).


نام روش اندازه گیری

Immunochemiluminescence


نام های مشابه

تری یدوتیرونین، Total T3


نوع نمونه

سرم


حجم نمونه

0.5 میلی لیتر


نگهداری نمونه

سرم میبایست در ظرف 48 ساعت جدا گردد. نمونه به مدت 7 روز در ◦c4 و 30 روز در ◦c20- پایدار است.


حمل و نقل نمونه

زنجیره سرد


نیازهای همراه نمونه

مشخصات کامل بیمار


راهنمای جمع آوری نمونه

سابقه و مصرف دارويي بيمار را بررسي نمائيد. مصرف اخیر هرگونه داروي مرتبط با تست را سوأل نموده و روي برگه بيمار ثبت نمائيد.سن مراجعه کننده حائز اهمیت بوده و آن را در برگه آزمایش درج کنید.


اطلاعات لازم از بیمار

نام و نام خانوادگی سن و جنس بیمار


معیار رد نمونه

همولیز شدید نمونه موجب رد آن می شود.


آمادگی لازم قبل از نمونه گیری

نيازي به ناشتايي نمي باشد. بیمار با تأیید پزشک باید هر گونه داروی مؤثر بر نتایج آزمون را قبل از نمونه گیری قطع نماید.


اطلاعات بالینی

آزمون T3 غالباً برای تشخیص پر کاری تیروئید بکار می رود. سنجش T3 براي تشخيص هيپوتيروئيدي چندان مفيد نمي باشد زيرا بيماري هاي غير تيروئيدي مي توانند با كاهش تبديل كبدي T4 به T3 ، از سطح T3 بكاهد. T3 به عنوان شاخصی جهت غربالگری عمومی از جمعیت بدون ظن بالینی به پرکاری تیروئید، کارآمد نیست. این آزمایش با آزمایش برداشت رزینی T3 (T3 uptake) تفاوت دارد.


مقادیر مرجع

New born:87-240/Up to 5Yrs:95-234 5-15Yrs:82-210/Adults: 80-200


تفسیر

تفسیر: در پرکاری تیروئید معمولاً سطح T4 و T3 بالا می رود، اما در یک زیر مجموعه کوچکی از بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید تنها سطح T3 بالا (مسمومیت T3) است. در کم کاری تیروئید، T4 و T3 کاهش یافته است. سطح سرمی T3 غالباً در بیماران یوتیروئید (euthyroid) کاهش یافته است. افزایش سطح T3 بیشتر از 3.2 nmol/L در بزرگسالان و بیشتر از 3.7 nmol/L در کودکان نشان دهنده پرکاری تیروئید و یا افزایش پروتئین های متصل شونده به هورمون تیروئید است. سطح غیر طبیعی (بالا و یا پایین) از پروتئین های متصل شونده به هورمون تیروئید (عمدتاً آلبومین و گلوبولین متصل شونده به تیروئید) ممکن است منجر به غیر طبیعی شدن غلظت T3 در بیماران یوتیروئید گردد.ü هيپرتيروئيدي اوليه (بیماری گريوز، بیماری پلامر، آدنوم توكسيك تيروئيد). در این بیماریها با وجود تحریک نا کافیTSH، تولید T3 افزایش می یابد.ü تيروئيديت حاد ( تيروئيد هاشيموتو)ü هيپرتيروئيدي مصنوعي؛ در افرادی که خودسرانه و بدون تجویز پزشک T3 مصرف می نمایند.ü استروما اواري؛ بافت نابجای تیروئید در تخمدان یا هر کجای دیگر بدن که موجب تولید T3 اضافی می گردد.ü اف


احتیاط ها

تجویز اخیر رادیو ایزوتوپها در روش های رادیو ایمونو اسی (RIA) موجب نامعتبر شدن نتایج می گردد.بارداری موجب افزایش سطح T3 می شود.افراد در معرض تماس با حیوانات ممکن است دارای آنتی بادی ضد حیوانی (anti-animal antibodies) باشند. این آنتی بادیها (anti- T3 antibody) ممکن است در روشهای ایمونو اسی تداخل کرده و نتایج نا معتبر حاصل شود.


توضیح روش کار

ان


مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش

30 روز در دمای 20- درجه سانتیگراد