02136901510 09392235511     تهران،پیروزی، صددستگاه، کوچه ایلخان، پلاک 12، طبقه اول، واحد1

آزمایشات

T4-Free


کد آزمایش

296


مورد استفاده

بررسي عملكرد تيروئيد در مبتلايان به اختلالات پروتئينمي موثر بر سطح T4 كل. به منظور تشخيص عملكرد تيروئيد و پايش درمانهاي جايگزين يا سرگوبگر . کمک به تشخیص اختلالات تیروئیدی در اطفال.


نام روش اندازه گیری

الکتروکمی لومینوسانس ایمونو اسی (ECLIA)


نام های مشابه

تيروكسين آزاد، Free Thyroid


نوع نمونه

Serum/Plasma


حجم نمونه

ml 1


نگهداری نمونه

نمونه در 4oC به مدت 7 روز و در 20oC- تا یک ماه پایدار است.


حمل و نقل نمونه

زنجیره سرد


نیازهای همراه نمونه

مشخصات کامل بیمار


راهنمای جمع آوری نمونه

مطابق دستورالعمل آزمایشگاه از بیمار نمونه خون وریدی گرفته شود، خون وريدي در لوله با درپوش قرمز رنگ جمع آوری گردد. در صورت استعمال دارو توسط بیمار پیش از انجام ازمایش، شرح حال دارويي بيمار را روي برگه آزمايش بنويسيد. سرم جدا شده باید شفاف و عاری از فیبرین ، همولیز و یا لیپمیک باشد.


اطلاعات لازم از بیمار

نام و نام خانوادگی سن و جنس بیمار


آمادگی لازم قبل از نمونه گیری

نیاز به ناشتایی یا آمادگی بخصوصی ندارد. در صورت امکان به بیمار تذکر دهید که مصرف قرص هاي تیروئید را به مدت يك ماه قطع کند.


اطلاعات بالینی

سطح آن در نوزادان در مقايسه با كودكان و بزرگسالان بالاتر است. سطح بالای آن نشانگر هیپر تیروئیدی و کاهش آن نشاندهنده هیپوتیروئیدی است.


تفسیر

تفسیر: این آزمون برای تعیین عملکرد تیروئید بویژه در هنگامی که بیمار بطور همزمان دچار مشکلات بالینی مؤثر بر سطح پروتئین های خون گشته است، استفاده می شود. چنانچه مقدار آن از حد طبیعی بیشتر باشد نشانه پر کاری تیروئید است و مقادیر کمتر از حد طبیعی در کم کاری تیروئید مشاهده می شود. این آزمون به روش رادیو ایمونو اسی انجام می گیرد. تغییرات قابل ملاحظه آزمایشگاهی در نتایج و کیفیت آزمایش مشاهده می شود. شاخص FT4 احتمالاً شاخص بهتری برای عملکرد واقعی تیروئید است.


احتیاط ها

استفاده قبلی از مواد رادیو ایزوتوپ می تواند سبب تغییر نتایج آزمایش گردد، زیرا سطح T4 آزاد به روش رادیو ایمونواسی انجام می شود. تجویز قرص های تیروکسین موجب افزایش کاذب نتایج FT4 می شود.


مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش

30 روز در دمای 20- درجه سانتیگراد