02136901510 09392235511     تهران،پیروزی، صددستگاه، کوچه ایلخان، پلاک 12، طبقه اول، واحد1

آزمایشات

VMA


کد آزمایش

181


مورد استفاده

کاربردهای بالینی: کاریرد اصلی این آزمایش به منظور بررسی وجود فئوکروموسیتوم در مبتلایان به هیپرتایسون می باشد. مقادیر بالای VMA علاوه بر فئوکروموسیتوم در نوروبلاستوما،گرانولوما، تومورهای کارسینوئید دیده می شود.


نام روش اندازه گیری

کروماتوگرافی ، اسپکتروفتومتری


نام های مشابه

وانیل مالونیک اسید یا 3 متوکسی- 4هیدروکسی ماندلیک اسید، Neuroblastoma Profile


نوع نمونه

ادرار 24 ساعته


حجم نمونه

10 ml


نگهداری نمونه

شرایط نگهداری: نمونه را در مدت نگهداری 24 ساعته در جای خنک نگهداری شود و پس از تهیه نمونه 24 ساعته می توان ادرار مورد نیاز آزمایش را در فریزر نگهداری نمود. پایداری نمونه در C◦ 4 و C◦ 20- تا 7 روز می باشد.


حمل و نقل نمونه

زنجيره سرد


راهنمای جمع آوری نمونه

داخل ظرف ادرار 24 ساعته 25 میلی لیتر اسیدکلریدریک یا اسید استیک 50% به عنوان نگهدارنده در شروع جمع آوری ادرار 24 ساعته استفاده شود.سن و حجم ادرار 24 ساعته را در برگه آزمایش یادداشت کنید.از استعمال داروهایی همچون L-DOPA 24 ساعت قبل از جمع آوری نمونه پرهیز گردد.


معیار رد نمونه

موارد عدم پذیرش نمونه: جمع آوری ناقص ادرار 24ساعته ، عدم ریختن نمونه آخر و آلودگی نمونه ادرار


آمادگی لازم قبل از نمونه گیری

روز پیش از جمع آوری ادرار 24 ساعته بیمار باید از مصرف قهوه ، چای، شیرین بیان، موز، شکلات، کاکائو، مرکبات و غذای وانیل دار و آسپرین اجتناب کرد. در صورت لزوم، تنظیم pH ادرار بین 1 تا 5 با 50٪ اسید استیک یا اسید کلریدریک.


اطلاعات بالینی

استعمال L-DOPA مقادیر VMA را بطور کاذب افزایش می دهد بنابراین از مصرف دارو L-DOPA 24 ساعت قبل از جمع آوری نمونه پرهیز گردد.مقادیر آزمون معمولا در فشار خون بالا افزایش می یابد. مقادیر ممکن است در برخی از افراد مبتلا به فئوکروموسیتوم طبیعی باشد.


تفسیر

تفسیر: وانیل مالونیک اسید یا VMA در بسیاری از بیماران (بیش از 90٪) مبتلایان به نوروبلاستوما بالا است؛ آزمون مثبت می تواند دلیل به وضعیت ژنتیکی یا غیر ژنتیکی باشد. تست تاییدی اضافی مورد نیاز است. نتیجه طبیعی حضور یک تومور ترشح کاتکول آمین را رد نمی کند. مقادیر افزایش یافته ابتلا به بیماری فئوکروموسیتوم را مطرح می کند.، اما آن تشخیصی نیست.مقادیر بالای VMA در فئوکروموسیتوما، نوروبلاستوما، گرانولوما، تومورهای کارسینوئید، گانگلیونروما، سکته قلبی، هیپر تیروئیدیسم، هیپر تانسیون و اسیدوز دیابتی مشاهده می شود. افزایش دهنده ها: ورزش شدید، استرس و روزه داری، کافئین ، اپی نفرین، لوودوپا، لیتیم و نیتروگلیسرین باعث افزایش سطح VMA می شود.


احتیاط ها

افزایش دهنده ها: ورزش شدید، استرس و روزه داری، کافئین ، اپی نفرین، لوودوپا، لیتیم و نیتروگلیسرین باعث افزایش سطح VMA می شود.کاهش دهنده ها: اوره، ادرار قلیایی، مواد حاجب ید دار، داروهایی نظیر کلوئیدین، دی سولفیرام، گوانتیدین، ایمی پرامین، مهار کننده های منوآمین اکسیداز، فنوتیازین و رزوپین باعث کاهش سطح VMA می گردد.


مدت زمان نگهداری نمونه پس از انجام آزمایش

30 روز در دمای 20- درجه سانتیگراد