02136901510 09392235511     تهران،پیروزی، صددستگاه، کوچه ایلخانی، پلاک 12، طبقه اول، واحد1

آزمایشات

U/S&U/C


کد آزمایش

601


مورد استفاده

این آزمون به منظور تشخیص عفونت های مجاری ادراری (UTI) در بیماران مبتلا به دیس اوری، تکرر یا اضطرار در دفع ادرار مورد استفاده قرار می گیرد. انجام این آزمایش به هنگامی که بیمار تبی با منشأ ناشناخته داشته و یا آنالیز ادرار وی نشانه احتمال عفونت می باشد، ضرورت می یابد. پایش درمان با آنتی بیوتیک.


نام های مشابه

Bacterial Culture, Urine , Aerobic Bacteria Culture, Urine كشت ادرار و حساسیت آنتی بیوتیکی


نوع نمونه

قسمت مياني ادرار (Midstream)


حجم نمونه

ml 10


کمترین حجم نمونه

1 ملی لیتر


نگهداری نمونه

كشت در عرض ۲ ساعت بايد انجام شود. اگر نتوانيم در عرض اين مدت كشت را انجام دهيم، به مدت ۲۴ ساعت نمونه را مي توانيم در يخچال نگهداري كنيم.


حمل و نقل نمونه

فوری


نیازهای همراه نمونه

سن و جنس بیمار و سابقه بیماری آن را یادداشت کنید.


راهنمای جمع آوری نمونه

در مورد بجه ها با استفاده از كيسه ادراري نمونه ادرار جمع آوري مي شود. در افرادي كه قادر به جمع آوري ادرار نيستند به وسيله آسپیراسيون مثانه از آنها نمونه گرفته شود. منبع نمونه ادرار باید مشخص گردد. در بیمارانی که انحراف ادراری (مانند آبگذر ایلئوم) دارند، سوندگذاری از طریق استوما انجام می شود و ادرار نباید از کیسه استومی جمع آوری گردد. می توان از ظروف پلاستیکی که درب غیر قابل نفوذ نسبت به آب دارند و یکبار مصرف هستند استفاده کرد. تکنسین آزمایشگاه موظف است نحوه صحیح نمونه گیری ادرار را به شخص بیمار گوشزد کند و وسایل لازم برای جمع آوری ادرار را در اختیار او قرار دهد. بهترین نمونه ادرار برای کشت، ادراریست که از شب قبل در مثانه باقی مانده است (ادرار صبح گاهی)، اما به صورت تصادفی هم می توان این کار را انجام داد. از بیمار در مورد مصرف آنتی بیوتیک سؤال شود. و در صورت مصرف، آن را در برگه آزمایش یادداشت نمایید. برای آزمایش کشت و حساسیت آنتی بیوتیکی ادرار، نباید ادرار را از یک لگن جمع آوری نمود و یا از منزل آورد، زیرا آلوده خواهد گشت. پس از جمع آوری ادرار، نمونه را به بخش میکروب شناسی انتقال داده


اطلاعات لازم از بیمار

نام و نام خانوادگی سن و جنس بیمار


معیار رد نمونه

ü ظروف شكسته شده ü ظروف غیر استریل ü حجم بسيار كم نمونه ü نمونه هاي آغشته به مدفوع، ترشحات واژن یا هر ماده آلوده کننده خارجی دیگر ü نمونه هاي بدون برچسب و با برچسب اشتباه ü نمونه ادراری که پس از ۲۴ ساعت از زمان نمونه گیری، کشت داده نشود. شرایط نگهداری: كشت در عرض ۲ ساعت بايد انجام شود. اگر نتوانيم در عرض اين مدت كشت را انجام دهيم، به مدت ۲۴ ساعت نمونه را مي توانيم در يخچال نگهداري كنيم.


آمادگی لازم قبل از نمونه گیری

ادرار صبحگاهي در ظرف دهان گشاد درب دار و استريل بايد جمع آوري شود. می توان از ظروف پلاستیکی که درب غیر قابل نفوذ نسبت به آب دارند و یکبار مصرف هستند استفاده کرد. پرینه و اطراف پیشابراه را با آب و صابون شسته و پس از آبكشي قسمت اول ادرار را دور ريخته و از قسمت مياني ادرار در ظرف استریل مخصوص، نمونه بايد جمع آوري گردد. روش کیسه (Urine bag)یا U bag بیشتر در کودکان و اطفال کاربرد دارد. پرینه و اطراف پیشابراه را با آب و صابون تمیز و بلافاصله آنرا خشک کرده و کیسه پلاستیکی یکبار مصرف استریلی را به ناحیه پرینه می چسبانند. به محض ادرار کردن کیسه ادرار برداشته میشود. اگر بیمار پس از ۲۰ دقیقه ادارار نکرد، کیسه برداشته شده و پرینه دوباره با روش یاد شده پاک میگردد. توصیه میشود از کیسه ادرار جدیدی استفاده گردد. بهتر است کودک در وضعیت ایستاده قرار گیرد تا احتمال تماس ادرار با واژن کم شود. اگر دقت شود می توان با این روش نمونه قابل قبولی بدست آورد اما متاسفانه احتمال آلودگی وجود دارد و در حدود ۱۰% نمونه های ادرار اطفال سالمی که با این روش تهیه میشود، حدود ۵۰۰۰۰ cfu/mL باکتری دارد. در واقع نتیجه منفی کشت


اطلاعات بالینی

در شرایط استاندارد هنگامی که در تست UC مشخص شد که ادرار بیمار حاوی باکتری است، میبایست UA را چک کرد. به دلیل این که اگر وجود باکتری در ادرار تشخیص داده شود، متعاقبا WBC هم در ادرار افزایش می یابد (در حد ۲ عدد به بالا). اگر در تست UA ،WBC دیده شود، اما در UC وجود باکتری گزارش نشود، این احتمال می رود که شخص آنتی بیوتیک مصرف کرده باشد یا این امر (وجودWBC در ادرار) به دلیل اشتباه تکنیسین آزمایشگاه باشد.


تفسیر

تفسیر: تست U/Cجهت تشخيص عفونت هاي باكتريايي مجاری ادراری (UTI) شامل بيشابراه، مثانه، كليه ها و پروستات كه از قسمت هاي مختلف دستگاه ادراري مي باشد و همگي محل هاي مستعد ابتلا به عفونت هستند. اغلب عفونت هاي ادراري در اثر صعود باكتري ها و حركت بالارونده آنها از طريق مدخل ورودي بيشابراه ايجاد مي شود كه به ترتيت باعث ايجاد اورتيت، سيستيت و پيلونفريت مي شود. عفونت هاي باكتريايي مثانه (سيستيت) و كليه (پيلونفريت) در زنان شايع تر است. اورتريت بيشتر در مردان و افراد فعال از نظر جنسي رخ مي دهد. عوامل مستعد كننده فرد به عفونت هاي ادراري عبارتند از فاكتورهاي فيزيولوژيك و آناتومیک، فعاليت جنسي، سن، بارداري، يائسگي و ديابت شيرين. تمامی آزمون های کشت را باید پیش از آغاز درمان آنتی بیوتیکی انجام داد، زیرا آنتی بیوتیک مانع از رشد ارگانیسم در آزمایشگاه می شود. اغلب ارگانیسم ها تقریباً ظرف ۲۴ ساعت در آزمایشگاه رشد می نمایند و گزارش مقدماتی را نیز در همین هنگام می توان آماده نمود. معمولاً مدت زمان ۷۲- ۴۸ ساعت برای رشد و شناسایی یک ارگانیسم لازم است. در صورتی که نتایج آنالیز ادرار نشانگر عفونت احتمالی باشد (


احتیاط ها

آلودگی ادرار با مدفوع، ترشحات واژن، دستها یا کاغذ توالت سبب نتایج مثبت کاذب می گردد. مصرف آنتی بیوتیک ها بر نتایج آزمایش اثر می گذارند. گاهی اوقات بیش از یک نوع باکتری ، و گاهی تنها مقدار کمی باکتری ممکن است در محیط کشت یافت شود.